Aktualności

Cieszyński Bal Aniołów 2021

W tym roku z uwagi na pandemię Bal Aniołów odbył się w formie wirtualnej. Został nakręcony filmik z zabawami interaktywnymi, śpiewem i tańcami, przygotowany przez naszych zaprzyjaźnionych artystów i przekazany do szkół z klasami integracyjnymi i ośrodków szkolno-wychowawczo-rewalidacyjnych i 29 stycznia 155 dzieci w swoich placówkach mogły uczestniczyć w tak wyjątkowej formule balu. Ciekawą dodatkową propozycją dla dzieci jest konkurs „Mój Anioł”. Prace będą prezentowane na wystawie w Domu Narodowym. Wszystkie dzieci uczestniczące w projekcie otrzymały prezenty-nagrody, które sprawiły im ogromną radość.

Cieszyńskie Soroptymistki serdecznie dziękują wszystkim współorganizatorom i darczyńcom, którzy są z nami od I Balu Aniołów.


Orange the World

„Razem przeciwko przemocy wobec kobiet” Orange the World to 16 dni aktywności w solidarnym sprzeciwie wobec przemocy.

Patronat Honorowy Burmistrz Miasta Cieszyna Gabrieli Staszkiewicz zainicjowana przez UNESCO w 2009 roku, podjęta przez Soroptimist International skupia różne działania – edukację poprzez media społecznościowe, umieszczenie plakatu na stronie WWW, umieszczenie plakatów w witrynach sklepowych, warsztaty.
W roku 2019 z inicjatywy Soroptimist Klub w Cieszynie, przy wsparciu Urzędu Miasta pomalowano światłem na pomarańczowo ważne budynki Cieszyna podświetlając Dom Narodowy i Teatr oraz przeprowadzono warsztaty i konkurs rysunkowy dla dzieci kl. I-III SP-2. W bieżącym roku zostanie podświetlony na pomarańczowo budynek Teatru oraz Biblioteki. Przeprowadzimy jednocześnie akcję informacyjną w mediach społecznościowych, na stronach internetowych instytucji, szkół cieszyńskich i wszystkich, którzy zechcą wesprzeć akcję. Przeprowadzone zostaną warsztaty oraz konkurs rysunkowy dla dzieci.

Przemoc wobec kobiet jest jedną z najbardziej drastycznych form dyskryminacji ze względu na płeć. Kobiety stanowią 90% dorosłych ofiar przemocy w rodzinie.
Nie pozwólmy na to, aby społeczeństwo nie reagowało na przemoc! Reaguj!
Zadzwoń na „Niebieską Linię” 801 120 002 – konsultanci odpowiedzą jak możesz pomóc, jak reagować oraz wskażą miejsca i formy pomocy w twojej najbliższej okolicy.
Razem jesteśmy silne, bądźcie z nami w geście solidarności z ofiarami z całego świata!

Cieszyńskie soroptymistki nagrodzone !!!

Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, europoseł ze Śląska, zorganizował konkurs „Kobiety Śląska” na 100-lecie niepodległości. W sobotę 17 listopada w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się finałowa gala konkursowa.
Laureatką konkursu została Władzia Magiera za pracę przedstawiającą sylwetkę Emilii Kołder.
Wyróżnienie otrzymała Radosia Baściuk za przedstawienie sylwetki Stefanii Michejdowej.
Gratulacje!

Czwarta prezydentka przejmuje stery!

Zgodnie z soroptymistyczną tradycją co dwa lata dziękujemy za pracę poprzedniej prezydentce i wybieramy nową.
Radosię Baściuk prezydentkę klubu w latach 2018-2020 obdarzyłyśmy Naszą Cieszynianką w podziękowaniu za pracę, wsparcie oraz piękneszerzenie ideałów soroptymistek. Wierzymy, że nadal z równym zapałem będzie działać dla naszej malutkiej społeczności. Dziękujemy! Dziękujemy za pracę w zarządzie i komisji rewizyjnej Grażynie Strządale – skarbnik, Danucie Niwińskiej – sekretarz, Zofii Kajmowicz oraz Renacie Chamerze – Wójcik. Prezydentką na lata 2020-2022 wybrana została Stefania Ryszkowska, v-ce Władysława Magiera, skarbnik Aneta Cholewa i sekretarz Anna Pałaszyńska. Komisja Rewizyjna pracować będzie w składzie Danuta Niwińska, Elżbieta Gowin i Beata Oelszlaeger-Kosturek. Gratulacje!
Spotkanie odbyło się w Willi Słonecznej w Dębowcu gdzie ugościła nas serdecznie Danusia Małachowska.

  

Cieszyński Bal Aniołów 2020

Tegoroczna edycja integracyjnego „Cieszyńskiego Balu Aniołów ” odbył się 31 stycznia 2020 r.  w COK „Dom Narodowy” w Cieszynie. W balu wzięło udział ok. 157 dzieci z Wisły , Ustronia, Skoczowa i Cieszyna. W organizację balu zaangażowani byli pracownicy i studenci Uniwersytetu Śląskiego, nauczyciele i uczniowie szkół średnich, harcerze oraz  wielu lokalnych partnerów i darczyńców. ” Bal Aniołów” wpisał się już jako impreza cykliczna w kalendarz wydarzeń naszego miasta i cieszy się poparciem władz Cieszyna, powiatu cieszyńskiego oraz środowiska lokalnego.

 

100 Kobiet na 100-lecie Niepodległej

 

Orange the World

Akcja Orange the World to 16 dni aktywności w solidarnym sprzeciwie wobec przemocy wobec kobiet. Zainicjowana przez UNW w 2009 roku, podjęta przez SI skupia różne działania.
W tym roku malujemy światłem na pomarańczowo miasta, w których znajdują się kluby, podświetlając znane i lubiane budynki.
Przemoc wobec kobiet jest jedną z najbardziej drastycznych form dyskryminacji ze względu na płeć. Kobiety stanowią 90% dorosłych ofiar przemocy w rodzinie. Nie pozwólmy na to, aby społeczeństwo nie reagowało na przemoc. Razem jesteśmy silne, bądźcie z nami w geście solidarności z ofiarami z całego świata!

Nasz  Jubileusz V- lecia Klubu w Cieszynie Międzynarodowej Organizacji Soroptimist International.

 

Cieszyński klub Soroptymist International wziął udział konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej. Projekt  na film dokumentalny „Kobiety w Radzie Narodowej Śląska Cieszyńskiego” zakwalifikował się do finału konkursu. GIVING CIRCLE odbyło się w sali cieszyńskiego zamku 16 kwietnia 2019 r. W czasie spotkania przedstawicieli biznesu, kultury, organizacji pozarządowych i instytucji publicznych darczyńcy mieli możliwość wsparcia wybranych przez siebie projektów społecznych. Projekt Stowarzyszenia promowała wcześniej Irena French, pracownica cieszyńskiego muzeum, a na spotkaniu pani wicestarosta Janina Żagan. Projekt zebrał 1.800 zł i będzie realizowany.

Archiwum: www.gazetacodzienna.pl

Wizyta w Sankt Petersburgu

W dniach od 13 do 16 czerwca 2019 roku Cieszyńskie Soroptymiski odwiedziły Club Neva w Sankt Petersburgu. Okazją tej wizyty był jubileusz 20 lecia Clubu, który obfitował w wiele ciekawych wydarzeń.
W czwartek zostałyśmy przywitane w Muzeum Samoilova, w którym znajduje się siedziba jubilatek. W piątek zwiedzałyśmy Sankt Petersburg – Ermitaż. Uroczystości jubileuszowe, wzbogacone koncertem operowym odbyły się w Pałacu Sheremeteva, a wieczorna uroczysta kolacja miała miejsce w słynnej restauracji „Fontanka-30”. Podczas kolacji soroptymiski wszystkich klubów
europejskich wymieniały się doświadczeniami i realizowanymi projektami. W sobotę zwiedziłyśmy Peterhof – rezydencję Piotra Wielkiego, a w niedzielę barokowy kompleks pałacowo-parkowy założony w XVIII wieku, rezydencję carów – Carskie Sioło.
Bogaty program obejmował nie tylko atrakcję turystyczne – był także okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów, które w przyszłości mogą zaowocować współpracą na szczeblu międzynarodowym.

Cieszyńskie Soroptymistki dziękują…

Wszystkim współorganizatorom, partnerom i darczyńcom tegorocznego V Cieszyńskiego „Balu Aniołów”. Bal odbył się 1 lutego w COK „Dom Narodowy”, uczestniczyło w nim 153 podopiecznych cieszyńskich i powiatowych szkół integracyjnych oraz placówek OREW i ZPSWR. Partnerami tego przedsięwzięcia były COK „Dom Narodowy”, Hotel „Liburnia”, Zespół Szkół Budowlanych im. Stefana Grota Roweckiego w Cieszynie i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie, ZHP Hufiec Ziemi Cieszyńskiej, UŚ Cieszyn, Mariusz Jaszczurowski Wideopasja. Zorganizowanie balu w wyjątkowo atrakcyjnej formie nie byłoby możliwe bez finansowego wsparcia licznych darczyńców. Są nimi: Prezes Alina Rakowska Bank Spółdzielczy w Cieszynie, Grzegorz Kania „Finanse Kania”, Marcin Legin Firma Handlowo – Produkcyjna SFERAWENT w Cieszynie, P.H.U. ”Beskid plus”, Drukarnia „Modena”, Andrzej Dubiel, Michał Teodorowski, portal ViFI, Janusz Gajewski, Andrzej Ryszkowski, Wiesław
Ryszkowski, Irena Marszałek. Zaangażowanie uczniów, studentów, harcerzy i wszystkich ludzi dobrej woli pozwalają z
optymizmem patrzeć w przyszłość i mieć nadzieję, że w przyszłym roku znowu będziemy się razem bawić na VI Cieszyńskim Balu Aniołów. Zadanie jest współfinansowane ze środków Miasta Cieszyna i Powiatu Cieszyńskiego.

Bal otworzyli Pani Gabriela Staszkiewicz Burmistrz Miasta Cieszyna i Pan Mieczysław Szczurek Starosta Powiatu Cieszyńskiego.

Pomarańczowa Inicjatywa Soroptymistek

25 listopada manifestowałyśmy wraz z innymi soroptymistkami w kraju i Europie naszą solidarność  w walce z przemocą wobec kobiet. Pomarańczowe kwiaty to symbol naszej solidarności z wszystkimi kobietami, które doświadczają lub doświadczyły przemocy.

Nasz klub cieszyński od swojego powstania w 2014r. prowadzi Centrum Pomocy dla Kobiet i Rodziny.

 

Wyróżnienie Władysławy Magiery- cieszyńskiej soroptymistki

Gala konkursu (Nie)zwykłe kobiety-niezwykłe historie. Kobiety Śląska miała miejsce w auli Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach 18 listopada 2018. Konkurs odbywał się pod patronatem europosła Jerzego Buzka, rektora Uniwersytetu Śląskiego i Dziennika Zachodniego. Do konkursu, którego efektem jest książka o takim samym tytule, zostały zgłoszone kobiety Śląska Cieszyńskiego, a w czasie gali Władysława Magiera wygłosiła referat o zasłużonych w historii Śląska Cieszyńskiego kobietach. Została
także laureatką konkursu. Władysława Magiera 29 października 2018 na sesji Rady Miejskiej w Cieszynie odebrała z rąk
radnego sejmiku wojewódzkiego Andrzeja Molina oraz burmistrz miasta Cieszyna, Gabrieli Staszkiewicz, złotą odznakę honorową za zasługi dla województwa śląskiego. Odznaka została przyznana jeszcze przez radnych sejmiku poprzedniej kadencji. Radny A. Molin odczytał laudację informującą o zasługach uhonorowanej.

 

KONFERENCJA  „DEMOKRACJA JEST KOBIETĄ” z okazji 100. rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych 13.10.2018 WARSZAWA

 

Zorganizowana przez I Warszawski Klub Soroptimist International,  we współpracy z Unią Klubów SI w Polsce. Pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich dr. Adama Bodnara Prezydentka Radosława Baściuk i Władzia Magiera wzięły udział w tym wyjątkowym „Weekendzie Soroptimistycznym”: „Demokracja jest Kobietą”. Wydarzeniem towarzyszącym było uroczyste przekazanie funkcji prezydentki Unii Klubów Polskich – Kasi Brykowicz w obecności przedstawicielek wszystkich klubów działających w naszym kraju.

 

Kreatywny czas dla całej rodziny

 

Międzynarodowa Organizacja Soroptimist International Klub w Cieszynie zaprosił na VII ŚWIĘTO DYNI I JARZĘBINY w Willi Słonecznej w Dębowcu 7.10.2018 r. o godzinie 14.00.

W programie: warsztaty dyniowych ozdób dla dzieci, warsztaty florystyczne dla dorosłych, występ rzeźbiarza Andrzeja Klimowskiego z Łączki, który będzie śpiewał i grał góralską muzykę i pieśniczki stela. W restauracji Willi Słonecznej – kultowy krem dyniowy oraz ciasto z dyni.

Było, jak zawsze klimatycznie, smacznie, nastrojowo i jesiennie.

 

 

Kolejna prezydentka przejmuje stery!

 

Pięknie na wstążce lśni trzecia brosza z nazwiskiem trzeciej prezydentki Radosi Baściuk! GRATULACJE!!!! Spotkanie w Willi Słonecznej gdzie ugościła nas serdecznie Danusia Małachowska trwało do nocy, a rozmowom, śmiechom, ale też nowym pomysłom nie było końca. Dziękujemy w imieniu obecnych za przesłane pozdrowienia, słowa wsparcia i zapraszamy na kolejne spotkania. Halinkę Bocheńską obdarzyłyśmy Naszą Cieszynianką w podziękowaniu za pracę, wsparcie i bezgraniczną życzliwość i wierzymy, że nadal będzie działać dla naszej malutkiej społeczności.

 

II Cieszyński Festiwal Organizacji Pozarządowych 

 

15 września 2018r. już po raz drugi cieszyńskie soroptymistki zaprezentowały swoje działania na rynku cieszyńskim podczas corocznego festiwalu organizacji pozarządowych z Cieszyna.  Nasze inicjatywy zostały zaprezentowane mieszkańcom Cieszyna zarówno na telebimie jak i na naszym stoisku. Impreza spotkała się z dużym zainteresowaniem Cieszyniaków i turystów.

 

Wakacyjna wycieczka

 

W lipcu zorganizowałyśmy wycieczkę do Olomunca. Poznałyśmy wyjątkowe miasto, pogoda była cudowna, humory dopisały – to był wspaniały dzień.

 

 

 

5-lecie Klubu Soroptimist Wrocław

 

Uczestnictwo w wielkiej gali V rocznicy Wrocławskiego Klubu Soroptimist, w którym uczestniczyły delegacje z wszystkich klubów polskich jak i zagranicznych. Złożyłyśmy Klubowi wielu dalszych soroptymistycznych sukcesów.

 

 

Obywatelki. Kobiety Śląska Cieszyńskiego

dla Niepodległej

 
Nasza organizacja była partnerem projektu „Obywatelki. Kobiety Śląska Cieszyńskiego dla Niepodległej”, który był realizowany przez Zamek Cieszyn. Zorganizowana wystawa w ramach tego projektu cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Wystawa będzie dodatkowo prezentowana w ramach rocznicy 100-lecia Niepodległej” w woj. śląskim. W realizację projektu była zaangażowana nasza członkini Władysława Magiera, której pasja promowania kobiet zasłużonych, kobiet sukcesu jest wyjątkową i bardzo cenną dla soroptymistek, społeczeństwa lokalnego i ogólnokrajowego.

Lampy dla Członkiń Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego

 

22 kwietnia 2018r. zostały odsłonięte dwie kolejne lampy poświęcone członkiniom Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, na uliczce Cieszyńskich Kobiet znajdującej się na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie. Lampy odsłoniły aktywne w samorządach kobiety – wiceprzewodnicząca Sejmiku Śląskiego Sylwia Cieślar (członkini Soroptimist), wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego Maria Cieślar i przewodnicząca Rady Miasta Cieszyna Gabriela Staszkiewicz. To wydarzenie zostało zrealizowane przez Zamek Cieszyn i Władysławę Magierę – Soroptimist Klub w Cieszynie.

 

 

 

Dzień Kobiet 2018

 

 

W dniu 7 marca 2018 r. Cieszyńskie  Soroptimistki wraz z Biblioteką Miejską w Cieszynie zaprosiły mieszkańców naszego miasta na spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Wydarzenie nosiło tytuł „ Jak Dzień Kobiet to pstro w głowie”.

W programie znalazła się krótka informacja o naszej organizacji oraz ciekawa prezentacja historyczna kobiet, które swoją życiową i zawodową postawą walczyły o równouprawnienie kobiet w naszym kraju.

W części artystycznej zabawiał licznie zgromadzonych gości bielski satyryk Juliusz Wątroba, w programie nie brakowało humoru z przedstawianych fraszek, wierszy i anegdot oraz pięknych nostalgicznych piosenek Jego autorstwa.

Mamy nadzieję, że dla mieszkańców Cieszyna był to wieczór pełen pięknych i wyjątkowych wrażeń.

 

 

IV Bal Aniołów

 

 

Soroptymistki zapraszają na IV Bal Aniołów

 

Już po raz czwarty Międzynarodowa Organizacja Soroptimist International Klub w Cieszynie zaprasza dzieci niepełnosprawne powiatu cieszyńskiego na IV Bal Aniołów, który odbędzie się w tym roku 13 lutego, ale nie tradycyjnie w Domu Narodowym ze względu na remont obiektu, a w Hotelu Liburnia. COK „Dom Narodowy” oraz Powiat Cieszyński pozostają nadal wspólnie z Hotelem Liburnia współorganizatorami balu. Jak co roku będą z nami nauczyciele, wolontariusze, studenci UŚ, harcerze, uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Szybińskiego. Impreza ma charakter integracyjny i pozwala na spotkanie się dzieci z różnych ośrodków i szkół .W programie znajdą się: przedstawienie bajkowe, występ magika, gry i zabawy, wspólny taniec oraz poczęstunek.

Dzięki sponsorom i ludziom dobrej woli dzieci dostaną również upominki oraz sporą dawkę dobrej zabawy i pozytywnej energii.

 

 

 

 

„Kobiety Śląska Cieszyńskiego dla Niepodległej”

 

Dla upamiętnienia nadchodzącej rocznicy Odzyskania Niepodległości cieszyńskie Soroptimistki we współpracy z Zamkiem Cieszyn realizują autorski projekt „Kobiety dla Niepodległej”, który dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021 w ramach Programy Dotacyjnego „Niepodległa”.

 

 

Celem projektu są działania informacyjno-edukacyjne lokalnej społeczności i przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w obchodach rocznicowych w kolejnych latach.  W czasie wykładów przybliżone zostaną sylwetki kobiet, których działalność wiąże się bezpośrednio z odzyskaniem niepodległości, a także tych, które codzienną pracą w warunkach wolności  tworzyły nową rzeczywistość i nowe wzorce patriotyzmu. Ich postawy nawet w czasach współczesnych inspirują do działania dla przyszłości naszego kraju. Potrafiły, mimo różnych poglądów, działać i pracować razem dla dobra wspólnego i budować nowoczesne państwo. Ich działania wpisują się w lokalne, historyczne dziedzictwo. Problematyka kobiet na Śląsku Cieszyńskim jest wyjątkowa, ponieważ w pierwszym polskim rządzie, jaki powstał na ziemiach polskich po I wojnie światowej znalazło się 14,5% kobiet, w Radzie zasiadały kobiety, co w tamtych czasach było absolutnym ewenementem, gdyż wówczas kobiety nie miały praw wyborczych, nie tylko na Śląsku Cieszyńskim, ale w większości krajów europejskich.

Projekt obejmuje cykl spotkań, wykładów, prelekcji, które w szkołach cieszyńskich odbyły się już w październiku. Młodzi Cieszyniacy wybrali kobiety-działaczki, które ich zdaniem zasługują na szczególna pamięć i wyróżnienie poprzez zamieszczenie ich biogramów w materiale informacyjno-edukacyjnym – kalendarzu. Będą w nim zawarte również najważniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem wolności oraz daty i miejsca wszystkich uroczystości związanych z obchodami rocznicowymi powstania Niepodległej w Cieszynie. Podczas spotkań uczestnicy otrzymają to wyjątkowe wydawnictwo – kalendarz 2018.

W  listopadzie  zapraszamy na spotkania mieszkańców Cieszyna i powiatu:

17 listopada godz. 16   – Biblioteka Miejska w Cieszynie

20 listopada godz. 16   – Zamek Cieszyn

21 listopada godz. 16   – Uniwersytet III Wieku UŚ Cieszyn